Ekologia i elegancja. Kraków z nowym biurowcem Aleja Pokoju 81

Kolejny notowany wysoko pod względem ekologicznych rozwiązań biurowiec rośnie w Krakowie. Aleja Pokoju 81 – bo tak nazywa się ta inwestycja – oferować będzie 8,4 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowo-usługowej. Wybuduje go ATAL Business Center (marka dewelopera ATAL), a za jego projektem stoi pracownia Iliard Architecture & Project Management.

Kompleks Aleja Pokoju 81 powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Składać się będzie z pięciokondygnacyjnego budynku klasy A z podziemnym parkingiem. Całkowita powierzchnia budynku to 8 400 mkw., z czego 7 600 mkw. nowoczesnych przestrzeni biurowych zostanie przekazanych do najmu. Na parterze przewidziano reprezentacyjne lobby oraz lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni 800 mkw.

– Bryłę budynku stanowią dwa przenikające się prostopadłościany w układzie podłużnym – tłumaczy Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Project Management, która zaprojektowała obiekt. – Prostokreślna forma architektoniczna, modułowe podziały, ciemna kolorystyka aluminiowych płyt elewacyjnych oraz dbałość o detal architektoniczny nadają bryle spójność i elegancję. Teren inwestycji nie jest duży, dlatego maksymalnie zoptymalizowaliśmy rozwiązania projektowe, m.in. wykorzystując różnice terenu, zaproponowaliśmy wyniesiony z gruntu garaż otwarty, wentylowany naturalnie – wyjaśnia.

Dużym sukcesem i powodem do zadowolenia – zarówno dla inwestora, projektantów, jak i przyszłych użytkowników i mieszkańców miasta – jest wysoka nota projektu budynku w certyfikacji BREEAM. To prestiżowy i jeden z najpopularniejszych systemów wielopoziomowej oceny inwestycji, budynków i projektów infrastrukturalnych pod kątem zastosowanych w nich ekologicznych rozwiązań. Aleja Pokoju 81 na etapie projektowym uzyskała ocenę „Very Good”.

– Kraków potrzebuje zielonych rozwiązań, również w budownictwie – mówi Wojciech Witek. – W Iliard zawsze projektujemy tak, aby jak najszerzej korzystać z najnowszych, proekologicznych trendów. Na swoim koncie mamy projekt najbardziej ekologicznego biurowca Europy Środkowo-Wschodniej według certyfikacji BREEAM za rok 2017, tak więc nasze starania – jeśli spotkają się ze świadomością i otwartością inwestora – przekuwają się w namacalne rezultaty. Nie inaczej jest przy okazji Alei Pokoju 81.

Kondygnacje biurowe w budynku zaprojektowane zostały jako przestrzenie typu open space, z optymalnym dostępem do światła dziennego. Przyszli najemcy będą mieli możliwość elastycznego dostosowania ich do własnych potrzeb, tworząc ergonomiczne miejsca pracy, eleganckie gabinety czy sale konferencyjne.

– Tworząc ten wielofunkcyjnym biurowiec stawiamy na wysoką jakość, staranne wykończenie i elastyczność – najemcy będą mogli bowiem dostosować przestrzeń biur do własnych potrzeb. Mamy nadzieję, że wysoka jakość przestrzeni oraz atrakcyjna lokalizacja przyciągną do Alei Pokoju 81 inwestorów –mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL.

Biurowiec powstaje przy jednej z głównych arterii Krakowa, w dzielnicy Czyżyny. Dzięki dobremu skomunikowaniu z centrum i innymi częściami miasta, dworcem PKP czy usytuowaniu w pobliżu dróg wylotowych z miasta, przyszli użytkownicy będą mieli dogodny dojazd do miejsca pracy niemal z każdego zakątka stolicy Małopolski.

– Zaprojektowaliśmy budynek biurowy, który uzupełni zabudowę nowopowstałego osiedla mieszkaniowego, oddzielając je od ruchliwej ulicy i wzbogacając przestrzeń o nowe funkcje – tłumaczy Andrzej Gacek, architekt pracowni Iliard. – Stworzyliśmy jednocześnie kolejny fragment pierzei Alei Pokoju, która jest jednym z ważniejszych ciągów komunikacyjnych Krakowa. Bliskość głównych dróg, łatwość dojazdu do centrum oraz sąsiedztwo Tauron Areny, Parku Lotników i centrum handlowego, będą dodatkowym atutem w ofercie dla przyszłych najemców – dodaje.

Planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to przełom I i II kwartału 2021 roku.