Ghelamco i wieże… obronne. Deweloper wsparł wydanie niezwykłej książki architekta wieżowców.

Firma Ghelamco jest w Polsce znana nie tylko ze swojej działalności deweloperskiej, lecz także z działań na rzecz kultury, sztuki i aktywizacji lokalnych społeczności. Tym razem deweloper postanowił wesprzeć wydanie wyjątkowej książki poświęconej polskim budowlom obronnym. Jej autorem jest architekt Adam Wagner, który zaprojektował jeden z najwyższych budynków w Polsce.

„Murowane budowle obronne w Polsce X-XVII w.” to monumentalna, trzytomowa publikacja prezentująca aktualny stan wiedzy na temat ponad 2000 budowli występujących w zespołach obronnych na obszarze naszego kraju – od niewielkich dworów i wież jak Rusiec czy Chełmce, po wielkie założenia jak zamki w Książu i Malborku. Książka zawiera rzuty obiektów, często wcześniej jeszcze niepublikowane, liczne rekonstrukcje wykonane na podstawie badań archeologicznych, plany sytuacyjne miast, a także bogate w informacje opisy dotyczące m.in. historii, przemian funkcjonalno-przestrzennych oraz użytkowników i właścicieli opisywanych obiektów.

Niezwykłą wartością publikacji jest ilustrujący ją zbiór kilkuset odręcznych rysunków autora, którego postać jest nie mniej interesująca niż książka – to uznany polski architekt Adam Wagner, prezes i współwłaściciel Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury „Projekt”. Wagner ma w swoim dorobku wiele znanych i prestiżowych realizacji – jest m.in. autorem najnowszego wieżowca firmy Ghelamco, który powstaje na warszawskiej Woli – Warsaw UNIT. Był również współprojektantem najwyższego i najbardziej znanego polskiego biurowca – liczącego 220 m wysokości Warsaw Spire. Jednak niewiele osób zdawało sobie dotychczas sprawę, że pasją architekta są nie tylko szklane wieże, ale przede wszystkim murowane, liczące po kilkaset lat zabytki polskiej architektury obronnej.

– Bardzo się cieszę, że ta książka mogła powstać. Poświęciłem jej ponad 20 lat – tyle bowiem zajęły poszukiwania i przygotowania materiałów na temat przeszło 2000 obiektów murowanych oraz sporządzenie dla nich wszystkich rysunków i opisów. Zależało mi na przedstawieniu w przystępny sposób genezy powstania budowli obronnych na obszarze Polski oraz ich rozplanowania i lokalizacji z uwzględnieniem fundatorów i kolejnych właścicieli. To pierwsza tak wyczerpująca książka na ten temat na naszym rynku i myślę, że jeszcze przez długi czas jedyna. Jestem wdzięczny wydawnictwu Bellona, które podjęło się jej wydania, a także firmie Ghelamco za wsparcie publikacji oraz pomoc przy edycji – mówi Adam Wagner.

Deweloper zaangażowany

Firma Ghelamco skupia się nie tylko na działalności komercyjnej, lecz także angażuje się w działania kulturalne i miastotwórcze. W 2016 roku deweloper oddał warszawiakom do użytku plac Europejski – jedyną tego rodzaju przestrzeń miejską stworzoną z myślą o lokalnej społeczności. Przez cały rok odbywają się tam wydarzenia o charakterze kulturalnym, sportowym, społecznym i rozrywkowym, które przyciągają tłumy ludzi w każdym wieku – w 2019 r. wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób! Zimą na placu działa bezpłatne lodowisko, wiosną odbywają się warsztaty ekologiczne i Noc Muzeów, a przez całe wakacje na świeżym powietrzu funkcjonuje kino letnie. Można tu również odwiedzić działającą przez cały rok galerię plenerową Art Walk, w której cyklicznie prezentowane są coraz to nowe, interesujące wystawy – prace i instalacje młodych polskich artystów.

Prospołeczną misję Ghlemaco pomaga pełnić Fundacja Sztuka w Mieście, powołana przez firmę do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizację wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych i sportowych.

Ponadto Ghelamco wspiera swoim mecenatem wydarzenia kulturalne (m.in. Urbanator Days) oraz działalność wydawniczą, czego ostatnim przejawem jest publikacja arch. Adama Wagnera.