Joint venture EDPR zdobywa kontrakt offshorowy

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower Wind) – joint venture Shell New Energies US LLC (Shell) i EDPR Offshore North America LLC (EDPR), zostało wybrane przez stan Massachusetts jako dostawca czystej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł dla odbiorców z terenu tego stanu, którą wyprodukuje morska farma wiatrowa o mocy 804 MW mogąca dostarczyć prąd dla ok. 500.000 gospodarstw domowych.
Mayflower Wind zakłada, że projekt, który zgodnie z założeniami zostanie uruchomiony w 2025 i będzie zlokalizowany ok. 20 mil na południe od Nantucket przyniesie następujące korzyści ekonomiczne:
• długoterminowe ceny poniżej pierwotnego pułapu cenowego 84,23 USD/MWh;
• 3,7 mld USD w obniżeniu stawki energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy;
• ok. 10.000 miejsc pracy w stanie Massachusetts zarówno przy samym projekcie offshore jak i na lądzie;
• wyeliminowanie 1,7 miliona ton metrycznych emisji CO2 rocznie, co odpowiada usunięciu 350 tysięcy samochodów z dróg.
Mayflower Wind zapewnił również stanowi Connecticut to samo konkurencyjne rozwiązanie cenowe w ramach obecnego procesu udzielania zamówień na morską energię wiatrową, co jest zgodne z celem zabezpieczenia taniej energii odnawialnej wyrażonym w planie energetycznym tego stanu.

Mayflower Wind oferuje stanowi Massachusetts rozległe doświadczenie i umiejętności swoich spółek-matek: Shell i EDP Renewables. Obejmują one opracowywanie, uzgadnianie zezwoleń, finansowanie, budowę i eksploatację morskich i lądowych farm wiatrowych. Mayflower Wind korzysta z doświadczenia swoich spółek macierzystych, które mają łącznie ponad 18.000 pracowników w USA, łańcuch dostaw obejmujący ponad 5.000 amerykańskich firm, z których ponad 800 to małe firmy i przedsiębiorstwa z mniejszościowymi udziałowcami, o kapitalizacji rynkowej 400 miliardów dolarów. Posiada doświadczenie w eksploatacji 6300 MW morskiej energii wiatrowej w Stanach Zjednoczonych oraz rozwoju i budowie 2700 MW projektów morskich farm wiatrowych we Francji, Holandii, Portugalii i Szkocji, które zostana uruchomione do 2023 r. Ta kombinacja daje Mayflower Wind narzędzia potrzebne do realizacji projektów w bezpieczny, przyjazny dla środowiska i terminowy sposób.

O EDP Renewables (EDPR)
EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym największym producentem energii wiatrowej na świecie. EDPR dysponuje solidnym procesem rozwoju, najwyższej klasy aktywami oraz zdolnością operacyjną lidera rynkowego. W ciągu ostatnich lat EDPR odnotował wyjątkowy rozwój i dziś jest obecny na 14 rynkach międzynarodowych (Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).
EDPR podpisało protokół ustaleń z Engie, na podstawie którego powstało przedsięwzięcie joint venture w stosunku udziałów 50/50, z silną obecnością w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Nowe przedsiębiorstwo dołączy do piątki największych operatorów w branży morskiej energetyki wiatrowej i rozpocznie działalność z końcem 2019 r.
Energias de Portugal, S.A. (“EDP”), główny udziałowiec w EDPR, jest globalnym graczem w branży energetycznej oraz liderem w tworzeniu wartości, innowacji i w zrównoważonym rozwoju. EDP figuruje na Dow Jones Sustainability Index nieprzerwanie od 12 lat.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.edpr.com