Ponad pół miliona za nowy dom. Średni koszt budowy wzrósł o 15% rok do roku

Koszty budowy domu rosną, a średni metraż zmniejsza się. Zmieszczenie się w planowanych kosztach budowy to duże wyzwanie, któremu w 2019 roku sprostało tylko 32% inwestorów. Nowy „Raport o budowie domów w Polsce” Oferteo.pl.

Średnia cena budowy przekroczyła pół miliona.


Według danych Oferteo.pl, największego polskiego portalu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, przeciętny koszt budowy domu w 2019 roku szacowany był na 532 tys. zł. To o prawie 70 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Wyniki te są szczególnie ciekawe, biorąc pod uwagę, że średni metraż budowanego domu się zmniejszył. W ubiegłym roku niemal trzy razy częściej niż rok wcześniej inwestorzy decydowali się na budowę najmniejszych domów o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2.
Wycena budowy domu do stanu końcowego przed startem inwestycji w poszczególnych województwach:


mazowieckie 500 000 zł
podlaskie 460 000 zł
dolnośląskie 450 000 zł
śląskie 450 000 zł
zachodniopomorskie 440 000 zł
warmińsko-mazurskie 440 000 zł
łódzkie  430 000 zł
kujawsko-pomorskie 400 000 zł
pomorskie 400 000 zł
świętokrzyskie 390 000 zł
lubuskie 380 000 zł
opolskie 380 000 zł
lubelskie 350 000 zł
wielkopolskie 350 000 zł
małopolskie 350 000 zł
podkarpackie 340 000 zł

Z analizy Oferteo.pl wynika, że najwięcej środków pochłaniała budowa domów na terenie województwa mazowieckiego. Średnie koszty wyniosły tam 500 tys. zł. Inwestorzy, którzy chcieli wybudować dom w województwie podlaskim, musieli być gotowi na wydatek w wysokości średnio 460 tys. zł. W czołówce najdroższych znalazły się także województwa śląskie oraz dolnośląskie. Najkorzystniejsza cenowo w tej chwili wydaje się budowa w województwach małopolskim, wielkopolskim, podkarpackim i lubelskim.

Koszty rzeczywiste wyższe niż szacowane

W przypadku aż 68% badanych koszty budowy okazały się wyższe niż przewidywane. Dla większości z nich (56%) dodatkowe wydatki stanowiły między 11 a 25% początkowo zakładanej sumy. Co czwarty inwestor musiał pokryć do 10% nieprzewidzianych wydatków. Wygląda więc na to, że dołożenie dodatkowej sumy podczas budowy jest niemal pewne.
Najczęściej niewłaściwie przewidujemy koszty robocizny (46% przypadków), w drugiej kolejności zaskakują nas ceny materiałów (41%).
– Budowa domu to proces pochłaniający ogromne środki. Dla wielu z nas jest to największa inwestycja w życiu, przy czym aż 57% domów, które powstały w 2019 roku, zostało sfinansowanych ze środków pochodzących z kredytu. Warto więc poszukać możliwości obniżenia kosztów budowy. Porównując oferty różnych ekip budowlanych, projektantów lub dostawców materiałów, jesteśmy w stanie znaleźć opcję odpowiadającą nam nie tylko pod względem jakości, ale również ceny – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Jak obniżyć koszty budowy?
Co robić, aby zaoszczędzić na budowie i jakie rozwiązania wybierać, żeby ostateczne koszty nas nie przytłoczyły? Oto pięć istotnych kwestii.

 1. Głównym czynnikiem wpływającym na koszty jest lokalizacja. Oczywiście im mniejsza i mniej popularna miejscowość, tym tańsza będzie budowa.
 2. Najtańszym rozwiązaniem jest dom parterowy. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przestrzeni, lepiej będzie zdecydować się na parter z poddaszem użytkowym niż budować dodatkowe piętro. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić średnio 55 tys. zł.
 3. Drewniane domy są tańsze niż te budowane w tradycyjnej technologii. W zależności od wybranego metrażu, w przypadku domów do 100 m2 – nawet o 40 tys. zł. Różnice zacierają się wraz ze wzrostem metrażu – do ok. 12 tys. zł w przypadku największych domów.
 4. Budowa garażu generuje dodatkowe, bardzo znaczące koszty. To wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 5. Przygotowany wspólnie z architektem indywidualny projekt wiąże się z wyższymi kosztami już na starcie inwestycji, ale dzięki niemu można mieć większą pewność, że dom będzie idealnie spełniał indywidualne potrzeby.
  Metodologia badania
  Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.
  Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.