Wrocław – Hines Pan-European Core Fund rozszerza portfolio nieruchomości logistycznych

Hines, międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości, nabyła w imieniu Hines Pan-European Core Fund (HECF) kluczowy park logistyczny w strategicznej lokalizacji w Polsce. Sprzedającym jest GLL Real Estate Partners (GLL), zarządca funduszu wchodzącego w skład Macquarie Group. Wartość transakcji nie została ujawniona.
Park logistyczny o powierzchni 123 499 mkw. jest w całości wynajęty przez globalnego lidera branży e-commerce i znajduje się we Wrocławiu, na jednym z kluczowych europejskich rynków logistycznych. Magazyn został wybudowany w 2015 roku przez Panattoni Europe.
Przejęcie tego obiektu jest częścią realizowanej przez HECF strategii mającej na celu inwestowanie w miejskie centra logistyczne w kluczowych lokalizacjach europejskich o silnych perspektywach długoterminowego wzrostu. Jest to najnowsza z szeregu akwizycji dokonanych przez fundusz Hines w 2020 roku, podobnie jak zakup kompleksu magazynowego o powierzchni 19 418 mkw., znajdującego się na lotnisku Heathrow w Londynie.
HECF został niedawno uznany za jeden z najlepszych funduszy nieruchomości w Europie, zdobywając nagrodę MSCI European Property Investment Award dla najlepszego paneuropejskiego funduszu zrównoważonego.
– Dzięki tej akwizycji pozyskaliśmy kolejny ważny obiekt do rozszerzającego się portfolio logistycznego funduszu HECF. Podobnie jak w przypadku innych naszych aktywów logistycznych, o nabyciu zdecydowało stale rosnące zapotrzebowanie na zakupy online oraz dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, który zapewnia Wrocław. Ze względu na silne fundamenty lokalnego rynku logistycznego, nieruchomość dobrze wpisuje się w naszą strategię ukierunkowaną na lokalizacje o ograniczonej podaży powierzchni magazynowej z atrakcyjnymi perspektywami długoterminowego wzrostu – mówi Peter Epping, Senior Managing Director i HECF Fund Manager w Hines.
– Magazyn we Wrocławiu świetnie uzupełnienia portfolio aktywów logistycznych zarządzanych przez Hines w Polsce. W najbliższej przyszłości planujemy dalszy rozwój w tym sektorze rynku poprzez nabywanie kolejnych obiektów, zarówno w imieniu funduszy powierniczych Hines, jak i dla klientów zewnętrznych. Transakcja na rzecz Hines Pan-European Core Fund jest elementem składowym tej strategii – mówi Wojciech Rumian, wiceprezes zarządu Hines Polska Sp. z o.o.

W procesie inwestycyjnym firmie Hines doradzały Greenberg Traurig, EY oraz CMT, natomiast GLL – CBRE, Dentons, PwC i Sentient.

Hines
Hines jest prywatną firmą specjalizującą się w prowadzeniu inwestycji na rynku nieruchomości na całym świecie. Firma została założona w 1957 r. i obecnie ma biura w 225 miastach w 25 krajach. Hines zarządza aktywami o wartości 144,1 mld USD, w tym portfelem inwestycyjnym o wartości 75,5 mld USD, który obejmuje także aktywa inne niż nieruchomościowe, oraz portfelem o wartości 68,6 mld USD jako zarządca nieruchomości należących do innych podmiotów. Obecnie realizuje 165 projektów na całym świecie. Dotychczas firma wybudowała lub nabyła i zmodernizowała łącznie 1426 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 44 mln mkw. Aktualne portfolio aktywów obejmuje 576 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 23 mln mkw. Ze względu na bogate doświadczenie w inwestowaniu w projekty różnych typów, przy odmiennych poziomach ryzyka oraz wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, Hines jest obecnie jedną z największych i najbardziej renomowanych firm na globalnym rynku nieruchomości.
Od momentu wejścia do Europy w 1991 roku, firma Hines znacząco rozwinęła swoje portfolio na tym rynku – obecnie ma biura w 16 miastach i prowadzi działalność w 55 miastach w 13 krajach, gdzie zarządza aktywami o wartości 22,7 mld EUR, w tym portfelem inwestycyjnym o wartości 19,8 mld EUR oraz portfelem o wartości 2,9 mld EUR jako zarządca nieruchomości należących do innych podmiotów w Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji znajduje się na stronach www.hines.pl oraz www.hines.com.

Hines Pan-European Core Fund (HECF)
Hines Pan-European Core Fund (HECF) został utworzony w 2006 roku w celu zapewnienia inwestorom stabilnych dochodów uzyskiwanych ze zdywersyfikowanego portfela wysokiej jakości aktywów znajdujących się w śródmiejskich lokalizacjach, w głównych miastach europejskich.
HECF został wyróżniony przez MSCI jako fundusz o najlepszych wynikach w latach 2017-2019 wśród europejskich instytucjonalnych zrównoważonych funduszy sektorowych, z całkowitą stopą zwrotu w wysokości 8,45% rocznie i 211 punktami bazowymi powyżej średniej stopy zwrotu benchmarku, co czyni go jednym z najlepiej działających nieruchomościowych funduszy inwestycyjnych w Europie.
W drugim kwartale 2020 roku środki HECF zostały zainwestowane w 97,2%, a łączna wartość portfolio funduszu wyniosła ok. 1,6 mld EUR. Obecnie składa się on z 25 aktywów, w tym zobowiązań terminowych, zainwestowanych w 15 miastach w ośmiu różnych krajach Europy.

GLL Real Estate Partners
GLL, z siedzibą w Monachium, dołączyła do Grupy Macquarie w czerwcu 2018 roku, budując platformę inwestycyjną Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). GLL zarządza nieruchomościami w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Australii, posiadając biura w 12 krajach. GLL jest uznanym dostawcą instytucjonalnych funduszy nieruchomości w Niemczech. Od momentu powstania w 2000 roku, firma zainwestowała ponad 16 mld EUR w imieniu inwestorów instytucjonalnych, a obecnie zarządza ponad 100 nieruchomościami biurowymi, handlowymi i logistycznymi w 23 krajach – aktywa te mają wartość ponad 8 mld EUR.
MIRA jest jedną z wiodących firm zarządzających aktywami alternatywnymi na świecie. Od ponad dwudziestu pięciu lat współpracuje z inwestorami, rządami i społecznościami, zarządzając, rozwijając i wzmacniając aktywa, na których każdego dnia polega ponad 100 milionów osób. Na dzień 31 marca 2020 roku, MIRA zarządzała aktywami o wartości około 120 mld EUR, które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju gospodarek i społeczności, w tym: 151 spółkami portfelowymi, około 500 nieruchomościami i 4,8 miliona hektarów gruntów rolnych.